EkoWodrol - Tworzymy przyjazne środowisko

Ekowodrol_50_lat

50 lat tradycji i doświadczenia

Wszystko zaczęło się od państwowego przedsiębiorstwa działającego od 1959 roku jako jednostka wyspecjalizowana w odwiertach studziennych... czytaj więcej


Jesteś tutaj:


MARZEC - AKWARELA Z NASZEGO KALENDARZA – KOSZALIN, DWORZEC KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ

01 marca 2018, autor: Sekretariat

EKOWODROL Koszalin, kartka z kalendarza - marzec

zabudowania, których kiedyś nie będzie, lub już nie ma

Stacja powstała 10 listopada 1898 roku jako stacja styczna do stacji normalnotorowej.

Na terenie stacji wybudowano zapadnię transporterową do załadunku wagonów normalnotorowych na platformy wąskotorowe serii Tddyyhp (zachowana do dziś), a także rampę typu czołowego do załadunku taboru wąskotorowego na platformy normalnotorowe (tor normalny został rozebrany).

Do Koszalina Wąskotorowego dochodzi linia kolejowa Koszalin Wąskotorowy – Bobolice Wąskotorowe. Linia jest niezelektryfikowana, wąskotorowa o rozstawie szyn 1000 mm. Obecnie jest użytkowana na odcinku do Rosnowa.

Ruch planowych pociągów pasażerskich wstrzymano 1 października 2001.

Ruch pasażerski (turystyczny) wznowiono we wrześniu 2008.

Trasa przebiega z miejscowości Koszalin do wsi Rosnowo. Kolejka kursuje latem (w lipcu i sierpniu) w soboty i niedziele wg stałego rozkładu jazdy, dostępne są również pociągi w ramach imprez okolicznościowych, takich jak: Majówka, Noc Muzeów, Dzień Dziecka, Noc Świętojańska, Dzień Kolejarza, Sylwester.

Czas trwania przejazdu w jedną stronę trwa około godziny i piętnastu minut, a ilość kilometrów to 20.

Na trasie kolejki znajdują się przystanki edukacji ekologicznej, takie jak: Bonin oczyszczalnia ścieków, rezerwat ptaków na jeziorze Lubiatowo, strzelnica myśliwska czy ścieżka przyrodnicza "Czapla Góra" w Manowie. Przez cały rok jest możliwość uruchomienia pociągu na zamówienie.

Autor akwareli: arch. Andrzej Tyszecki

http://ekowodrol.pl/o-nas/firmowe-kalendarze.html

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania i zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w Twojej przeglądarce. zamknij